22.7 C
Киев
Понедельник, 27 мая, 2024

Біометан – європейський досвід та українські реалії

Європейська перспектива

Згідно даних Європейської Біогазової Асоціації, до 2050 року від 30 до 40% загального споживання газу в Європі може становити біометан.

Сукупне виробництво біогазу і біометану у ЄС в 2020 році склало 18 млрд м3 або 191 ТВт/год, і очікується, що в найближчі 9 років цей показник подвоїться. До 2050 року виробництво може зрости як мінімум в п’ять разів і перевищити 1000 ТВт/год, а за деякими оцінками – до 1700 ТВт/год.

Сільськогосподарські біогазові і біометанові установки складають левову частку від загального обсягу виробництва, що в даний час вже перевищує все споживання природного газу Бельгії і становить 4,6% від споживання газу в Європейському Союзі.

Що стосується створення робочих місць, біогазова та біометанова промисловість в ЄС вже сьогодні забезпечує понад 210 тис. робочих місць. Можна очікувати, що обидва сектори в сукупності створять в цілому близько 420 тис. робочих місць до 2030 року і більше мільйона робочих місць до 2050 року.

Майбутній попит на газ може бути задоволений за рахунок інших синтетичних низьковуглецевих рішень, таких як зелений водень. Розвиток синергії між екологічно чистими газами матиме ключове значення для задоволення майбутніх потреб газового ринку Європи.

Європейська Біогазова Асоціація зазначає, що майбутні інвестиції в інфраструктуру повинні бути спрямовані на посилення стійності розподільних потужностей відновлюваних газів з урахуванням конкретних потреб кожного виду газу, а також їх найбільш оптимального територіального розміщення.

Український контекст

Україна на відміну від інших європейських країн тільки починає свій шлях в напрямку біометану. Цього року було прийнято відповідний закон про створення державного реєстру та гарантій підтвердження походження біометану. Наступними кроками буде розробка вторинного законодавства для практичої реалізації положень закону, а саме, нормативні та технічні стандарти підключення заводів, а також порядок функціонування мереж із вмістом біометану.

Варто зазначити, що в Україні наразі існують заводи, які виробляють біогаз із аграрних відходів, відходів тваринництва, харчової промисловості, сміттєзвалищ тощо. Але біогаз за своїми фізико-хімічними характеристиками не може бути поданий до газових мереж. Біогаз має бути очищений до біометану, тобто вміст СО2, кисню та інших складових біогазу має бути знижений, а рівень метану підвищено до рівня не менше 90%. Але тут виникає певна правова колізія, адже деякі положення українського законодавства, зокрема щодо вмісту кисню, встановлюють більш жорсткіші вимоги, аніж європейське законодавство.

Прийняття відповідного закону про біометан є потужним поштовхом саме у розвитку ринку біометану, адже він є придатним до закачування у газові мережі. Саме газорозподільні мережі є найбільш оптимальним рішенням для додавання біометану у газову систему України.

Що є зараз?

Українські газорозподільні мережі готуються до роботи із біометаном. До прикладу, у Франції більшість біометанових заводів підключено саме до розподільчих мереж.

Окрім законодавчої та нормативної сторін, принципово важливим є технічна можливість підключення біометанових заводів до газових мереж. Це питання наразі опрацьовується фахівцями Регіональної газової компанії (РГК).

Так, Україна наразі проходить початковий етап розвитку ринку біометану, коли починають з’являтись виробники саме біометану і постає питання, що із ним робити далі. В даному питанні якщо говорити про достатньо великі обсяги виробництва біометану, то найбільш оптимальний варіант подальшого використання біометану – це саме закачування у газові мережі, які фактично будуть готові прийняти перші обсяги біометану вже у 2022 році. Над цим саме і працюють зараз фахівці РГК, надаючи при цьому всім вільний доступ до газорозподільних мереж в частині можливого приєднання, без жодної дискримінації.

Фактично, ми створили свого роду one-stop shop, який дозволяє будь-якому інвестору чи бізнесмену звернутись до РГК та прорахувати технічну можливість підключення біометанового заводу, а також порадитись щодо технологічних рішень та подальшого розвитку свого бізнесу в технічній площині.

Із якими проблемами можуть стикнутись виробники біометану?

По-перше, це більш низьке споживання природного газу, а, відповідно, і біометану побутовими споживачами влітку – тут показники можуть відрізнятись у 7-10 разів. У той час, як завод із виробництва біометану працює більш-менш стабільним графіком за умови достатнього ресурсу. Тут постає необхідність здійснення ґрунтовних розрахунків стабільної роботи газової мережі за умови підключення заводу із виробництва біометану. Ключове завдання – безаварійне і безперебійне газопостачання усім споживачам, як побутовим, так і непобутовим. Українські газові мережі потребують суттєвої модернізації та редизайну відповідно до реальних потреб споживачів, і тому при розрахунках підключення заводів ми підходимо до питання комплексно та з поглядом на наступні десятиліття.

По-друге, територіальне розміщення заводу із виробництва біометану. Зазвичай, заводи із виробництва біогазу із подальшим виробництвом біометану знаходяться у віддалених від великих міст аграрних регіонах, де споживання природного газу не таке велике, і, відповідно, можуть виникнути певні складнощі із закачуванням усього об’єму виробленого біометану у мережу. Тобто сукупне споживання певного населеного пункту може бути менше, аніж фактичне виробництво біометану та його закачування в мережу. Але і із цієї ситуації є вихід, адже технологічні рішення дозволяють акумулювати певний об’єм біометану або ж використовувати його для власних потреб. Також на етапі будівництва заводу важливо прорахувати подальше підключення до газових мереж з метою закачування біометану, адже поряд може бути населений пункт, залізничні шляхи, інші об’єкти місцевості, які можуть значно ускладнити підключення.

По-третє, технологічне рішення щодо підключення біометанового заводу. Це достатньо нова сфера бізнесу для України і тут відчувається дефіцит кваліфікованих кадрів. Якщо говорити про технологічні рішення для підключення біометанових заводів, то тут також є складнощі із спеціалістами, які зможуть не тільки запропонувати таке технологічне рішення, а й в подальшому обслуговувати його – для цього необхідно мати відповідні знання, досвід та доступ до технологій. В даному випадку варто працювати із найкращими світовими виробниками газового обладнання, яке вже пройшло свою апробацію у країнах ЄС та успішно працює протягом багатьох років. РГК володіє цією технічною експертизою та  відповідними знаннями і здатна запропонувати найкраще світове рішення для підключення заводів із виробництва біометану – завдяки прямим договорам із світовими виробниками газового обладнання та постійному процесу навчання і самовдосконалення.

Related Articles

Последние материалы