Алюміній, який на початку цього року знову подолав важливий рубіж $3000 за тонну, має великий потенціал перевершити інші кольорові метали на Лондонській біржі металів (LME) у 2022 році, вважає головний виконавчий директор ERG Бенедикт Соботка, слова якого передав представник компанії.
На його думку, ринок алюмінію другий рік поспіль буде у значному дефіциті, при цьому відстежувані запаси знаходяться на найнижчому рівні з часів світової фінансової кризи. Зростання пропозиції алюмінію в Китаї стримуватиметься жорстким контролем споживання енергії та повільним введенням в експлуатацію плавильних потужностей, що простоюють.
За межами Китаю глобальне прискорення декарбонізації та стрімко зростаючі ціни на енергоносії обмежують збільшення потужностей. У Європі може відбутися подальше скорочення плавильних потужностей (близько 700 тис. тонн, або 14% європейських плавильних потужностей вже скорочено).
У той же час попит на алюміній підтримується інвестиціями Китаю в інфраструктуру, а акцент на відновлювані джерела енергії, збільшення виробництва електромобілів і алюмінієву упаковку, що переробляється, повинні сприяти тому, щоб зростання попиту на алюміній перевищувало зростання пропозиції в усьому світі.
«В результаті ми можемо побачити найвищі ціни на алюміній за понад 30 років», — вважає глава ERG.
Також Соботка зазначив, що на ринку немає ознак фундаментального пом’якшення дефіциту кобальту, ціни на який підскочили на 119% у 2021 році. Здебільшого кобальт затребуваний в акумуляторах електромобілів, імпульс зростання яких підтримується глобальним енергопереходом. «Ми твердо віримо, що продаж електромобілів, як і раніше, перевершуватиме очікування аналітиків завдяки амбітним цілям уряду щодо впровадження та агресивним планам продажів виробників», — заявив Соботка.
За його оцінкою, до 2030 року проникнення електромобілів на ринок має перевищити 50%, що різко контрастує з консервативними прогнозами більшості аналітиків, що становлять близько 30%.
Проте ринок кобальту не залежить виключно від сектора електромобілів, і сильний попит у 2022 році може бути обумовлений розширенням використання літій-іонних акумуляторів, що містять кобальт, в інших галузях, від мобільної електроніки до акумуляторних систем зберігання енергії, а також у традиційних секторах на кшталт авіабудування, вважає глава ERG.
В цілому, на думку Соботки, проблеми з ланцюжками поставок, що зберігаються, змінюється ситуація з інфляцією і енергетичний перехід повинні створити бичаче середовище для промислових металів. “Ще більш обнадійливими є ранні ознаки пом’якшення політики в Китаї, які мають проникнути в реальну економіку до середини 2022 року”, – сказав глава ERG.
ERG, створена у 2014 році на базі активів Eurasian National Resources Corporation (ENRC), зареєстрована у Люксембурзі. Компанія об’єднує феросплавні, залізорудні, алюмінієві, вугільні та генеруючі підприємства в Казахстані, а також контролює мідні та кобальтові активи в Африці та реалізує проект з видобутку залізняку в Бразилії.