Норвезька компанія Scatec, що має в Україні 336 МВт сонячної генерації, тимчасово вивела найбільшу зі своїх станцій у роботу на вільному ринку, повідомила country manager Scatec в Україні Аліна Свідерська.
“Ми це зробили на початку літа, коли регуляторно можна було призупиняти дію “зеленого” тарифу, і вже маємо досить позитивний результат, тим більше на тлі великих боргів перед ВДЕ-генерацією з боку “Гарантованого покупця”, – сказала вона журналістам у Києві.
За її словами, рішення про призупинення “зеленого” тарифу і тимчасовий вихід із балансувальної групи “ГарПоку” ухвалено наразі щодо однієї станції, яка не обтяжена кредитами та в якої найнижчий “зелений” тариф.
З іншими ситуація дещо складніша, оскільки вони закредитовані під вищий “зелений” тариф, прив’язаний до євро, і кредитори поки що обережно ставляться до відмови від гарантованого державою викупу “зеленої” електроенергії.
Назви та місце розташування станцій не називаються з міркувань безпеки.
Як повідомлялося, у норвезької Scatec в Україні п’ять СЕС у Миколаївській, Київській та Черкаській областях.
Рівень розрахунків “ГарПока” перед ВДЕ-генерацією за 2022 і 2023 роки залишається на рівні трохи більше 50%.
Виробники зеленої електроенергії почали переходити до інших балансувальних груп, найбільші з яких наразі сформували “Д.Трейдінг” та національний енерготрейдер “Енергетична компанія України”, до якої, зокрема, долучився найбільший іноземний інвестор у сфері ВДЕ в Україні Elementum Energy.
Компанії таким чином відмовляються (принаймні, на певний час) від “зеленого” тарифу та продають е/е за ринковими цінами, які можуть бути трохи нижчими від фіксованого тарифу, але водночас вони отримують “живі” гроші вчасно.