15.4 C
Kyiv
Субота, 20 Квітня, 2024

European Green Deal

European Green Deal – офіційно затверджена стратегія Євросоюзу щодо досягнення кліматичної нейтральності країнами ЄС до 2050 року. 

11 грудня 2019 р. голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн представила нову стратегію економічного зростання The European Green Deal, що передбачає зміну моделі розвитку європейського континенту у бік кращої гармонії з навколишнім середовищем. Європейський «зелений» курс є дорожньою картою перетворення Європи до 2050 року на перший кліматично нейтральний континент.

Green Deal передбачає декарбонізацію економіки, тобто перехід індустрії, енергетики та транспорту в країнах ЄС на технології, які унеможливлюють викиди парникових газів в атмосферу — у розмірах, що перевершують їх природне поглинання рослинами та океанами.

У Green Deal спроектовані проміжні (до 2030 року) та довгострокові (до 2050 року) плани дій у дев’яти галузях– від сільського господарства та будівництва до створення екологічних промислових циклів та «зеленої» енергетики. Завдання більш ніж амбітні: скорочення до 2030 року сукупних вуглецевих викидів ЄС на 55% від рівня 1990 року; скорочення викидів транспорту на 90% , реновація 35 млн енергоємних будівель до 2050 року та виробництво 10 млн тон водню до 2030 року тощо.

Досягнення вуглецевої нейтральності в енергетиці повинно забезпечити відмову від виробництва електроенергії на вугільних і газових електростанціях. При цьому акцент робиться на відновлюваних джерелах енергії, головним чином на вітрових і сонячних електростанціях. 

У металургії при виплавці сталі – це відмова від вугілля, що застосовується в доменних печах та конвертерах. Традиційні технології виробництва планується замінити на електродугову плавку сталі, а також за рахунок використання водню замість вугілля у доменному та конвертерному процесах.

У транспортній галузі заплановано відмову від двигунів внутрішнього згоряння в автомобілях та залізницях на користь електродвигунів та двигунів на водневому паливі.

В агросекторі передбачено (до 2030 року) вдвічі знизити застосування пестицидів та антибіотиків поряд з планами використання чверті площ усіх сільськогосподарських земель для вирощування екологічно чистих продуктів

Крім того, переробка відходів сягне 100% з метою повторного використання пластику (50% перероблятиметься до 2030 року), харчової фольги та жерсті, склотари тощо.

Єврокомісія на початковому етапі зобов’язалася інвестувати понад 1 трлн євро (більша частина — держкошти) для реалізації стратегії та перебудови найбільш проблемних з екологічної точки зору галузей. Крім цього, Європейський інвестиційний банк (EIB) має намір виділити ще 1 трлн євро “зелених” інвестицій протягом наступного десятиліття.

Початковими ключовими заходами щодо реалізації стратегії є реформування системи торгівлі викидами всередині ЄС (EU ETS) та заплановане введення з 2023 року так званого «вуглецевого податку» (Carbon Border Adjustment Mechanism, CBAM) для імпортерів.

Related Articles

Последние материалы