У Кривому Розі обговорили питання переходу до “зеленої” металургії та зниження викидів забруднювальних речовин в атмосферу на міжнародному форумі “Сучасні технології, стратегії та ініціативи, що сприяють зменшенню впливу металургійних процесів на навколишнє середовище”, обмінялися досвідом та інноваціями щодо екологічних та ефективних методів виробництва металу.
Відкриваючи форум, в.о. міського голови Юрій Вілкул наголосив, що з жовтня 2024 року набув чинності закон “Про основні засади державної кліматичної політики”, спрямований на забезпечення низьковуглецевого та сталого розвитку України, досягнення кліматичної нейтральності, пом’якшення наслідків зміни клімату та адаптації до неї. Найближчим часом набудуть чинності нові стандарти Європейського Союзу щодо більш екологічно чистих методів виробництва.
“За статистичними даними, щорічно лише в Кривому Розі в атмосферне повітря надходить 15 млн тонн вуглекислого газу, з яких переважну більшість становлять викиди від металургійного виробництва. Загалом по Україні ця цифра вже сягає понад 100 млн тонн на рік. Найближчим часом набудуть чинності нові механізми ЄС щодо вуглецевого податку. Цей податок спрямований на зниження викидів парникових газів і стимулювання переходу до більш екологічно чистих методів виробництва”, – сказав Вілкул.
Ректор Криворізького національного Микола Ступник констатував, що у світі наразі немає єдиної думки щодо шляхів подолання вуглецевої кризи, додавши, що Україна обов’язково буде частиною процесу відновлення після воєнно-політичної кризи, яка зачепила весь світ. “Відновлення відбуватиметься вже на нових, декарбонізованих засадах. Це надасть змогу убезпечити атмосферу від перегріву і сприятиме сталому розвитку”, – переконаний ректор.
Впровадження інноваційних технологій виробництва сталі, підготовки сировини та переробки відходів метвиробництва є стратегічно важливим кроком для промпідприємств в умовах нових європейських екологічних стандартів. Впроваджуючи принципи зеленого виробництва, підприємства зможуть закласти основу для економічного зростання і зменшити негативний вплив на довкілля.
“Зелена” металургія – це комплекс заходів, спрямованих на видобуток, переробку, управління відходами та зменшення викидів вуглекислого газу у виробництві сталі. Головна мета – скоротити рівень викидів на 80% до 2050 року. Це дуже важливо для жителів Кривого Рогу і всієї України. Ми вже зараз працюємо над вирішенням ключових питань, зокрема, за напрямами переробки та фінансування. Усе, що можна зробити зараз, має бути зроблено, щоб після війни ми могли максимально прискорити процес відновлення”, – наголосив Вілкул.
Учасники форуму обговорили питання переробки відходів метвиробництва як елемент зеленої металургії та роль малого і середнього бізнесу в розвитку зеленої металургії.
Перший заступник міського голови Євген Удод зазначив, що зараз Кривий Ріг – це майже 20% економіки України, десятки тисяч робочих місць.
“Ми допомагаємо малому та середньому бізнесу. «Зелена» металургія – це напрямок і середнього бізнесу. Ми долучаємо наших колег з інших країн, будь-які моделі фінансування для залучення нових технологій у цьому напрямку. Підходимо комплексно і системно до цього питання”, – сказав Удод.